Raport-ranking: Liderzy fuzji i przejęć w Polsce według Mergermarket 2021 (2024)

W 2021 r. najwięcej transakcji na rynkuM&A(mergers & acquisitions) w Polsce – aż 25 – obsłużyła kancelaria CMS. Fuzje i przejęcia o największej wartości łącznej – w niebywałej kwocie prawie6,9 mld dolarów(ponad 28 mld zł) ma na koncie kancelaria Greenberg Traurig.

Przytoczone dane pochodzą z raportu serwisuMergemarket, który opublikował zestawienia dotyczące obsługi prawnej akwizycji w 2021 r., m.in. dla Polski. Oparte są one na danych przekazywanych przez kancelarie.

Ich porównanie z danymi ubiegłorocznymi pozwala bez wątpliwości stwierdzić, iż w drugim roku pandemii krajowy rynekM&A niezwykle przyspieszył, jakby biznes chciał odrobić wcześniejsze straty spowodowane szokiem koronawirusowym, który wywołał gospodarczą blokadę. Rok 2021 pod względem liczbadealóww kraju był rekordowy. Widac to w obu tabelach Mergermarket: liczba zeszłorocznych transakcji była wyższa o ponad połowę od tej z roku 2021, natomiast wskaźnik ogólnej sumy wartości był wyższy ponad 2,5 raza (266 proc.) od tego z roku wcześniejszego.

Kancelarie według liczby transakcji w Polsce w 2021 r.

Kancelaria i jej pozycja w rankingu Liczba Wartość

(w mln dol.)

1. CMS 25 969
2. DLA Piper 19 867
3. Rymarz Zdort 18 5 568
4. Gessel 13 20
5. Dentons 12 847
6. Domański Zakrzewski Palinka 12 19
7. Clifford Chance 10 3 926
8. White & Case 9 3 339
9. Greenberg Traurig 7 6 878
10. Allen & Overy 7 1 977
11. Sorainen 6 3 009

Źródło:Mergermarket, „Global & Regional League Tables 2021. Legal Advisors”. W razie jednakowej liczby transakcji o miejscu w tabeli decydowała ich łączna wartość

Na rynku wyróżniły się cztery kancelarie z Polski

Jak wynika z podsumowań Mergermarket, w obsłudze fuzji i przejęć w dwójnasób wybiła się kancelaria Rymarz Zdort, imponując zarówno sumaryczną wartością obsługiwanychdealów (ponad 5,5 mld zł), jak i ich liczbą (18). Oprócz niej rynek M&A zdominowały w 2021 r. trzy firmy prawnicze. To CMS i DLA Piper – dwojący się i trojący liderzy pod względem liczby prac, acz o nieco drobniejszym wolumenie wartości, oraz Greenberg Traurig, która wyróżnia się najwyższą kwotą łącznej wartości transakcji. Ponieważ było ich siedem, to oznacza, że ta firma pracowała przy największych fuzjach i przejęciach.

Duże, czyli cztero-dwumiliardowe wolumeny były także udziałem Clifford Chance, White & Case, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, Allen & Overy. Nadzwyczaj silną aktywność „emenejową” w transakcjach transgranicznych obejmujących polski rynek zarejestrowały w ubiegłym roku kancelarie anglosaskie i bałtyckie.

Kancelarie według wartości transakcji w Polsce w 2021 r.(w mln dolarów)

Kancelaria i jej pozycja w rankingu Wartość Liczba
1. Greenberg Traurig 6 878 7
2. Rymarz Zdort 5 56818
3. Clifford Chance 3 92610
4. Shearman & Sterling 3 816 3
5. White & Case 3 339 9
6. Sullivan & Cromwell 3 067 2
7. Sorainen 3 009 6
8. Cobalt 2 990 4
9. WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr 2 947 3
10. Slaughter and May 2 947 1
11. Allen & Overy 1 977 7

Źródło: Mergermarket, „Global & Regional League Tables 2021. Legal Advisors”.

Polskie kancelarie w tabelachCEE

Kilka kancelarii z Polski znalazło się w najnowszych zestawieniach Mergermarket dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE).

Przoduje Greenberg Traurig, która zajęła11. pozycję w środkowoeuropejskiej klasyfikacji według wartości (league table by value) transakcji legitymując się wyłącznie „urobkiem” znanym z polskiej tabeli. Na miejscu 14. jest kancelaria Rymarz Zdort, także wyłącznie dzięki temu, co obsługiwała w Polsce. Ta firma jest także sklasyfikowana w tabeli według liczby transakcji, i to wyżej, bo na pozycji 12. Miejsce 20, zamykające to zestawienie, zajmuje kancelaria Gessel.

Mergermarket to firma, która zajmuje się gromadzeniem i dostarczaniem informacji oraz analizą danych z dziedzinyM&Ana całym świecie. Prowadzi serwis internetowy. Raporty Mergermarket obejmują transakcje o wartości powyżej 5 mln dolarów, które zostały zgłoszone do serwisu.

Rocznaagenda M&A

W jakościowej części raportu redakcja „Rynku Prawniczego” przedstawia opis transakcji fuzji i przejęć obsługiwanych w 2021 r. przez liderów rankingu Mergermarket.

CMS

Kancelaria doradzała amerykańskiej firmie MetLife przy sprzedaży działalności ubezpieczeniowej w Polsce niderlandzkiej firmie finansowej NN Group. Wartość tej niezamkniętej jeszcze transakcji jest szacowana na 584 mln euro. Pracowała dla austriackiej firmy GrEco, brokera ubezpieczeniowego należącej do rodziny Neubrand, przy nabyciu wegierskiej firmy MAI Group z tego samego sektora ubezpieczeń. Obsługiwała firmę Neuca, działającą na polskim rynku hurtu farmaceutycznego, przy nabyciu większościowego pakietu akcji spółki Pomerania Investment, będącej jedynym akcjonariuszem Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowie – polskiego zakładu specjalizującego się w ubezpieczeniach zdrowotnych.

W dwóch transakcjach wsparła prawnie firmę medyczną Medicover, przy przejęciu od dotychczasowych właścicieli-lekarzy kontroli nad: warszawskim Centrum Medycznym MML oraz Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Medicus, działającym w województwie dolnośląskim.

Dla producenta karmy dla zwierząt domowych, firmy Partner in Pet Food, kontrolowanej przez fundusz inwestycyjny Cinven pracowała także dwakroć: przy nabyciu od Grzegorza Werblińskiego, przedsiębiorcy z branży mięsnej, przedsiębiorstw G-Mart i Zakładu Przetwórstwa Rolniczego, wytwarzających jedzenie dla psów i kotów, oraz przy przejęciu polskiego producenta karmy, firmy Mispol, od litewskiej firmy NDX, inwestującej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Znaną norweską firmę paliwową Equinor obsłużyła prawnie przy przejęciu za 91 mln euro polskiej firmy Wento, zajmującej się energetyką ze źródeł odnawialnych, ostatnio fotowoltaiką, od firmy private equity Enterprise Investors.

Kancelaria doradzała też założycielom polskiej firmy informatycznej OEX przy sprzedaży za 175,1 mln zł firmy informatycznej Divante niemieckiej firmie informatycznej Cloudflight oraz Bankowi Pekao przy sprzedaży za 18,6 mln zł, świadczącego usługi maklerskie, Domu Inwestycyjnego Xelion Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych Quercus.

DLA Piper

Kancelaria była doradcą funduszu inwestycyjnego MCI.Techventures z grupy MCI przy zawarciu umowy sprzedaży litewskiej spółki handlu internetowego Pigu firmie inwestycyjnej Mid Europa Partners. Obsługiwała polską firmę informatyczną PGS Software przy jej przejęciu przez niderlandzką firmę informatyczną Xebia – w efekcie skutecznie przeprowadzonego wezwania na sprzedaż akcji zakończonego nabyciem 97 proc. z nich, w sumie za ok. 260 mln zł.

Doradzała właścicielom spółki Arhelan, prowadzącej sieć sklepów spożywczych we wschodniej Polsce, przy sprzedaży 49 proc. udziałów firmie handlowej Eurocash. Dwukrotnie jej klientem była firma Żabka Polska, spółka portfelowa funduszu CVC Capital Partners: przy przejęciu firmy Maczfit Foods od firmy inwestycyjnej Resource Partners i od twórcy firmy i jej dotychczasowego prezesa, oraz przy nabyciu większościowego pakietu udziałów w spółce MasterLife Solutions, będącej właścicielką Dietly – internetowej porównywarki ofert cateringu dietetycznego.

Z kolei firmę private equity Resource Partners obsługiwała przy sfinalizowanej w marcu 2021 r. sprzedaży firmy Golpasz holenderskiej firmie Royal De Heus, oraz przy nabyciu od dotychczasowych właścicieli, Szymona Kobylinskiego, byłego gitarzysty i wokalisty zespołu Blenders, i jego żony,większościowego pakietu akcji firmy 7Anna, producenta i sprzedawcy rowerów.

Pracowała dla właścicieli polskiej firmy Droma-Sunshade Experts, produkującej zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, przy jej sprzedazy międzynarodowej firmie Hunter Douglas, produkującej wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne

Rymarz Zdort

Największą obsługiwaną przez kancelarię transakcja była, niezakończona jeszcze, akwizycja przez polską firmę spożywczą Maspex firmy alkoholowej CEDC, producenta wódek kolorowych i czystych takich marek jak Żubrówka, Soplica, Absolwent, od firmy Roust Corporation należącej do rosyjskiego biznesmena Rustama Tariko. Kwota transakcji wynosi 4 mld zł.

Innym dużym dealem był fragment ogromnej akwizycji w branży ubezpieczeń, przejęcie polskiego i litewskiego biznesu brytyjskiej firmy Aviva przez niemiecką firmę Allianz; kancelaria obsłużyła Santander Bank Polska przy sprzedaży Allianz mniejszościowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym oraz spółkach z Avivą, oferujących ubezpieczenia na życie i majątkowe.

Kancelaria doradzała założycielom-właścicielom polskiej firmy deweloperskiej Archicom przy jej sprzedaży za 428,61 mln zł kontrolowanej przez węgierski biznes firmie deweloperskiej Echo Investment.

Działała w dwóch transkacjach na rynku odnawialnyćh źródeł energii. Pracowała dla firmy Griffin Real Estate przy zakupie, wespół z firmą Kajima Europe, większościowego pakietu udziałów w firmie PAD RES, specjalizującej się w przedsięwzięciach w dziedzinie energetyki odnawialnej w Polsce, od jej udziałowców, w tym założyciela Mariusza Adamczewskiego. Po drugiej stronie, sprzedającej, pracowała dla właścicieli polskiej firmy Alseva, dewelopera i generalnego wykonawcy elektrowni fotowoltaicznych przy jej zbyciu estońskiej firmie Sunly z branży energetyki odnawialnej.Transakcja, w formie wymiany udziałów, ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2022 r.

Obsługiwała francuską firmę telewizyjną Canal+ przy przejęciu 70 proc. akcji w telewizyjnej firmie SPI International, nadawcy telewizyjnym i głównym udziałowcu spółki Kino Polska TV, od firmy Cooperatieve SPI International.

Doradzała także w kilku dealach dotyczących biznesu usług i handlu w Internecie, w tym funduszom venture capital KnowledgeHub i INventures przy sprzedaży firmy NapoleonCat, świadczącej usługi marketingowe w mediach społecznosciowych, firmie marketingu internetowego RTB House, jak również założycielom Pawłowi Strykowskiemu i Tomaszowi Kwaśnemu i firmie Netsprint przy sprzedaży firmy WhitePress, zajmujacej się usługami content marketingu w Internecie, tej samej firmie RTB House. Była doradcą brazylijskiej firmy e-commerce Méliuz przy zakupie za ponad 79,1 mln zł ponad połowy udziałów w krakowskiej firmie Picodi prowadzącej w Internecie katalog sklepów internetowych oraz kodów rabatowych, umożliwiających otrzymywanie zniżek w tych sklepach. Pracowała też dla gamingowej firmy Ten Square Games przy zakupie za 45 mln euro włoskiego studia symulacji lotu w grach mobilnych Rortos od dotychczasowych udziałowców.

Doradzała firmie usług finansowych ProService Finteco przy nabyciu zarejestrowanej w Luksemburgu firmy Moventum, z tej samej branży.

Gessel

Kancelaria doradzała firmie inwestycyjnej Resource Partners przy przejęciu od dwóch właścicieli firmy Buglo, projektującej i wykonującej place zabaw dla dzieci.

Obsługiwała dwa deale spożywcze: doradzała spółce MasterLife Solutions, właścicielce internetowej porównywarki ofert cateringu dietetycznego Dietly, przy jej sprzedaży firmie Żabka Polska, oraz firmie inwestycyjnej Mezzanine Management w transakcji nabycia przez spółkę DP Poland za 23 mln funtów spółki Dominium zarządzającej pizzeriami Domino’s Pizza w Polsce – w zamian za akcje nowej emisji DP Poland objęte przez dotychczasowego akcjonariusza Dominium – spółkę AMC III z portfela Mezzanine Management

W dwóch transkacjach pracowała dla funduszu private equity Avallon: przy odsprzedaży większościowego pakietu udziałów spółki MPS International, producenta kosmetyków white label, oraz sprzedaży 70 proc. udziałów w spółce EBSzajmującej się automatycznymi systemami zabezpieczeń i systemami alarmowymi litewskiej frimie inwestycyjnej Sevenways Group.

Doradzała w dwóch transakcjach „ medycznych”: firmie BetaMed świadczącej w Polsce usługi opieki domowej dla pacjentów z ciężkimi i przewlekłymi chorobami, takimi jak udar mózgu, choroby serca, choroby zwyrodnieniowe czy porażenie dwukończynowe, przy jej przejęciu przez francuską firmę Air Liquide, dostarczającej gazy techniczne i medyczne i świadczącą także domową opiekę medyczną, jak również firmie Lux Med w transakcji nabycia kliniki urologicznej HIFU Clinic od właścicieli-lekarzy.

Była zaangażowana w dwóch przejęciach informatycznych. Doradzała fińskiej firmie Etteplan przy nabyciu polskiej firmy software Skyrise Tech oraz akcjonariuszom krakowskiej firmy Veracomp, świadczącej usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego, przy jej sprzedaży francuskiej firmie Exclusive Networks z portfeal funduszu Permira, specjalizującej się w usługach cyberbezpieczeństwa oraz rozwiązań chmurowych.

Była doradcą firmy Anwim, operatora stacji paliw Moya, w transakcji nabycia za 9 mln euro 90 proc. udziałów holenderskiej firmy The Fuel Company Holding, operatora paliwowych kart flotowych dla transportu międzynarodowego, od firmy Brick Buy Brick.

Firmie inżynieryjno-budowlanej Polimex Mostostal doradzała przy przejęciu od syndyka masy upadłości firmy Partner Bud przedsiębiorstwa Instal-Lublin z branży montażu instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, sanitarnych, technologicznych, jak również zewnętrznych sieci wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych.

Doradzała wspólnikom brokera reasekuracyjnego i ubezpieczeniowego Smartt Group przy pozyskaniu większościowego inwestora branżowego, którym została grupa brokerska MJM Holdings.

Dentons

Kancelaria doradzała francuskiej firmie Geodis przy przejęciu polskiej firmy Pekaes od firmy inwestycyjnej Innova Capital. Pracowała dla funduszu Resource Partners przy nabyciu większościowego pakietu udziałów w firmie Nesperta, produkującej hybrydowe lakiery do paznokci, od spółki będącej jej właścicielem.

Była też doradcą spółki CP Developer, utworzonej przez firmy Cornerstone Partners i czeską Crestyl, przy przejęciu firmy deweloperskiej Budimex Nieruchom*ości od firmy budowlanej Budimex. Wartość transakcji wynosi 1 mld 513 mln zł. Obsługiwała firmę deweloperską Echo Investment przy akwizycji za ponad 425 mln zł kontrolnego pakietu akcji wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom od trzech właścicieli.

Pracowała dla funduszy inwestycyjnych Tar Heel Capital Pathfinder, MCI Capital i Telekom Innovation Pool przy sprzedaży firmygamingowejRemoteMyApp amerykańskiej firmie informatycznej Intel Corporation.

Obsługiwała firmę Cooperatieve SPI International przy sprzedaży większości akcji w telewizyjnej firmie SPI International francuskiej firmie telewizyjnej Canal+, oraz

chińską firmę Zhejiang XCC Group Co. Ltd. przy transakcji nabycia za 80,6 mln zł firmy FŁT Polska prowadzącej działalność handlową w postaci zakupu i sprzedaży łożysk i ich części produkowanych w Polsce (w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku) oraz w fabrykach chińskich, od polskiej firmy Boryszew.

Domański Zakrzewski Palinka

Kancelaria doradzała francuskiej firmie Mobivia przy sprzedaży 21 sklepów motoryzacyjnych i serwisów samochodowych Norauto firmie Terg prowadzącej sklepy Media Expert z domowym sprzętem radiowo-telewizyjnym i informatycznym oraz artykułami gospodarstwa domowego. Była doradcą założycieli i właścicieli firmą Snap Outdoor, która prowadzi internetowy sklep 8a.pl ze sprzętem i odzieżą turystyczną, przy sprzedaży 80 proc. akcji firmie inwestycyjnej Enterprise Investors.

Pracowała dla polskiej spółki Jabex, produkującej składniki do wyrobów cukierniczych, i jej właściciela, przy jej sprzedaży amerykańskiej firmie piekarniczej Dawn Foods Products.

Była doradcą niemieckiej firmy elektronicznej Amphenol Technologies Holding przy przejęciu spółki El-Cab produkującej wiązki przewodów dla pojazdów i urządzeń.

Doradzała spółce Corab, producentowi konstrukcji metalowych do montażu paneli słonecznych w elektrowniach fotowoltaicznych, i jej właścicielom, przy sprzedaży połowy udziałów w niej należącemu do miliardera Michała Sołowowa funduszowi inwestycyjnemu Black Forest.

Doradzała dotychczasowym akcjonariuszom i firmieZakłady Włókien Chemicznych „Stilon”, producentowi sztucznych i naturalnych włókien tekstylnych, przy jej sprzedaży hiszpańskiej firmie Anglés Textil, specjalizującej się w produkcji przędzy syntetycznej.

Dla niemieckiej firmy farmaceutycznej Wörwag Pharma pracowała przy nabyciu polskiej firmy Sensilab, kontraktowego producenta leków i suplementów diety, od firmy USP Zdrowie, należącej do amerykańskiej firmy farmaceutycznej USP Group. Niemieckiej firmie LUEG sprzedającej samochody doradzała w polskich aspektach nabycia przez nią firmy WAS, która specjalizuje się w produkcji karetek, w tym w polskiej fabryce.

Obsługiwała także firmę Getin Holding i jej spółkę zależną Getin International przy sprzedaży akcji Idea Banku na Białorusi na rzecz tamtejszego Minsk Transit Banku.

Szwedzkiej firmie informatycznej Addnode Group świadczyła obsługę prawną przy nabyciu polskiej firmy Budsoft, wyspecjalizowanej w komputerowych symulacjach w zakresie mechaniki konstrukcji, płynów, pękania i zniszczenia, oraz procesów technologicznych, a estońskiemu funduszowi Blite Fund – przy sprzedaży za blisko 20 mln zł pakietu ponad połowy akcji specjalizującej się w produkcji gier wirtualnej rzeczywistości firmy Incuvo firmie gamingowej People Can Fly.

Clifford Chance

Kancelaria doradzała w dwóch potężnych transakcjach telekomunikacyjnych hiszpańskiej firmie Cellnex. Pierwsza, sfinalizowana w kwietniu, dotyczyła zakupu od francuskiej firmy Iliad masztów i wież telekomunikacyjnej sieci komórkowej Play za 804 mln euro. Druga obejmowała nabycie za 1,6 mld euro od Grupy Polsat spółki Polkomtel Infrastruktura, której własnością jest pasywna i aktywna infrastruktura telekomunikacyjnej telefonii komórkowej Plus.

Działającą w Polsce firmę handlu internetowego Allegro obsługiwała przy niezamkniętej jeszcze megatransakcji przejęcia za 881 mln euro czeskiej firmy handlu internetowego Mall oraz firmy kurierskiej We Do, od czeskich firm inwestycyjnych PPF, EC Investments i Rockaway Capital.

Była doradcą firmy budowlanej Budimex przy sprzedaży firmy deweloperskiej Budimex Nieruchom*ości firmie CP Developer.

Doradzała firmie Kajima Europe we wspólnym z firmą Griffin Real Estate przejęciu 72 proc. udziałów w firmie PAD RES, dewelopera energetyki odnawialnej.

Przy dwóch przejęciach pracowała dla brytyjskiej firmy marketingu internetowego RTB House: firmy WhitePress z Bielska Białej, od jej założycieli i od firmy Netsprint, należącej do funduszy Dirlango i Innova Capital, a także firmy NapoleonCat.

Amerykańską firmę chemiczną Trinseo wsparła prawnie przy sprzedaży za 460 mln dolarów zakładów produkcji kauczuku syntetycznego w Niemczech polskiej firmie chemicznej Synthos, a polsko-amerykańską firmę PMP, produkującą w Jeleniej Górze maszyny do wyrobu papieru higienicznego, białego, pakowego oraz kartonu, przy jej sprzedaży za 64 mln euro fińskiej firmie Valmet

Pracowała dla niderlandzkiej firmy informatycznej Xebia przy przejęciu polskiej firmy informatycznej PGS Software, a dla firmy Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie – przy zakupie od kawiarnianej firmy Costa Coffee spółki Costa Express zarządzających kawo matami na stacjach benzynowych, w sklepach, obiektach sportowych i biurach.

White & Case

Kancelaria doradzała w dwóch niesfinalizowanych jeszcze megadealach. W największym pracowała dla amerykańskiej firmy Liberty Global przy sprzedaży za7 mld złfirmy telekomunikacyjnej UPC francuskiej firmie telekomunikacyjnej Iliad, właścicielowi telefonii komórkowej Play. Czeskie firmy inwestycyjne PPF, EC Investments i Rockaway Capital obsługiwała przy sprzedaży czeskiej firmy handlu internetowego Mall działającej w Polsce firmie handlu internetowego Allegro.

Była doradcą firmy Synthos przy przejęciu zakładów produkcji kauczuku syntetycznego w Niemczech od amerykańskiej firmy Trinseo, oraz funduszu inwestycyjnego Mid Europa Partners przy przejęciu za 66 mln funtów polskiego oddziału od brytyjskiej firmy informatycznej The Sage Group.

Greenberg Traurig

Kancelaria obsługiwała dwie wielomiliardowe transakcje akwizycyjne. Doradzała niemieckiej firmie ubezpieczeniowej Allianz przy zakupie firmy Aviva Polska, polskiego oddziału brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej Aviva. To największa transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym – jej wartość wynosiła 2,5 mld euro. Obsługiwała Grupę Polsat przy transakcji sprzedaży za 1,6 mld euro spółki Polkomtel Infrastruktura hiszpańskiej firmie Cellnex Telecom dostarczającej infrastrukturę telekomunikacji bezprzewodowej i radiowo-telewizyjnej w kilkunastu krajach Europy.

Dwukrotnie pracowała dla firmy inwestycyjnej Innova Capital: przy sprzedaży polskiej firmy logistyczno-transportowej Pekaes francuskiej firmie logistyczno-transportowej Geodis, oraz przy zakupie większości udziałów w kosmetycznej spółce Bielenda od właścicieli z rodziny Bielenda.

Była doradcą firmy gamingowej PCF Group przy nabyciu większościowego pakietu akcji w gamingowej firmie Incuvo od estońskiego funduszu inwestycyjnego Blite Fund.

Allen & Overy

Kancelaria doradzała funduszowi Innova Phoenix zarządzanemu przez firmy inwestycyjną Innova Capital przy niezamkniętej transakcji sprzedaży, wespół z funduszem Uno Capital, 90 proc. akcji w handlującej bakaliami firmie Bakalland spółce Rafała Brzoski O&R Holding.

Była też doradcą firmy ogłoszeń internetowych OLX Global przy nabyciu od wspólników-właścicieli serwisu ogłoszeniowego Obido pośredniczącemu przy sprzedaży przez firmy deweloperskie mieszkań klientom indywidualnym.

WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Kancelaria doradzała brytyjskiej firmie ubezpieczeniowej Aviva przy sprzedaży firmy Aviva Polska niemieckiej firmie ubezpieczeniowej Allianz. W dwóchdealachobsługiwała norweską firmę Orkla: w sprzedaży dwóch marek i fabryki kosmetyków firmie Bielenda oraz w przejęciu przedsiębiorstwa spółki Ambasador 92 dostarczającej składniki spożywcze do piekarni, cukierni, lodziarni.

Była doradcą funduszu Avallon przy zakupie 75 proc. akcji w firmie Norlys, produkującej oświetlenie zewnętrzne, od menedżerów-współwłaścicieli. Była to transakcja wykupu menedżerskiego.

Kancelarie z zagranicy

Dwie bałtyckie kancelarie były mocno zaangażowane w obsługęM&A„z elementem polskim”.Sorainenobsługiwała firmę Getin Holding przy sprzedaży Idea Banku na Białorusi na rzecz tamtejszego Minsk Transit Banku. Doradzała założycielom firmy handlu internetowego Pigu przy jej sprzedaży funduszowiprivate equityMid Europa Partners, któremu doradzała druga bałtycka kancelaria –Cobalt. Natomiast w ubezpieczeniowymmegadealuSorainen doradzała firmie Allianz przy, towarzyszącej nabyciu przez nią polskiego biznesu firmy Aviva, transakcji zakupu spółki Aviva Lietuva. Avivie doradzała w tej transakcji kancelaria Cobalt. Brytyjska kancelariaSlaughter and Maybyła głównym doradcą Avivy.

Brytyjska kancelariaFreshfields Bruckhaus Deringerdoradzała firmie Mayr-Melnhof Karton przy transakcji przejęcia zakładów celulozowo-papierniczych w Kwidzynie od amerykańskiej firmy International Paper, której doradzała amerykańską kancelariaSkadden, Arps, Slate, Meagher & Flom. Firma Freshfields była też zaangażowana przez firmę finansową State Street Corporation do obsługi megaakwizycji części przedsiębiorstwa fiansnowego Brown Brothers Harriman & Co, obejmującej usługi dla inwestorów, które także działa w Polsce. Firmie Brown Brothers Harriman & Co doradzała w tym dealu amerykańska kancelaria Sullivan & Cromwell. W megatransakcji ubezpieczeniowej amerykańska firma prawnicza Shearman & Sterling pracowała dla Santander Banku Polska przy sprzedaży firmie Allianz mniejszościowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym oraz spółkach z firmą Aviva.

Turaport za 2020 r.

Tutajraport za 2019 r.

Tutajraport za 2018 r.

Tutajraport za 2017 r.

Tutajraport za 2016 r.

Tutajraport za 2015 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl

I have a deep understanding of the mergers and acquisitions (M&A) landscape, particularly in the context of the legal services provided by various law firms. My knowledge extends to the key players in the field, the volume, and value of transactions, as well as specific deals that have taken place. I'll now provide information related to the concepts used in the article you provided.

 1. CMS (Law Firm):

  • Transactions: CMS, a prominent law firm, handled the highest number of M&A transactions in Poland in 2021, totaling 25 deals.
  • Value: The firm DLA Piper had the highest transaction value, amounting to over $28 billion (approximately 6.9 billion USD).
 2. Greenberg Traurig (Law Firm):

  • Transactions: Greenberg Traurig ranked ninth in the number of transactions (7), but it stood out with the highest total value of transactions, reaching $6.878 billion.
  • Notable Deal: Greenberg Traurig advised on the acquisition of Aviva Polska by Allianz, the largest transaction in the Polish insurance market with a value of 2.5 billion euros.
 3. Mergermarket:

  • Source of Data: The data presented in the article is sourced from Mergermarket, a reputable service providing information and analysis on global M&A transactions.
  • Comparisons: The data allows for a comparison between the M&A landscape in 2021 and the previous year, highlighting a significant acceleration in the Polish M&A market during the second year of the pandemic.
 4. M&A Market Trends in Poland:

  • Record Year: The year 2021 was a record year for M&A deals in Poland, with the number of transactions surpassing the previous year by over 50%, and the total value increasing by 266%.
  • Top Law Firms: CMS, DLA Piper, and Rymarz Zdort emerged as leaders in terms of the number of transactions, while Greenberg Traurig stood out for handling high-value transactions.
 5. Top Law Firms in Poland (Based on Transactions in 2021):

  • CMS led with 25 transactions, followed by DLA Piper and Rymarz Zdort.
  • Greenberg Traurig ranked ninth by the number of transactions but had the highest total value.
 6. Top Law Firms in Poland (Based on Transaction Value in 2021):

  • Greenberg Traurig had the highest transaction value, followed by Rymarz Zdort and Clifford Chance.
 7. Regional Recognition:

  • Greenberg Traurig secured the 11th position in the Central Eastern Europe (CEE) region based on the value of transactions.
 8. Selected Law Firms and Notable Transactions:

  • The article provides detailed information about the involvement of law firms such as CMS, DLA Piper, Rymarz Zdort, Gessel, Dentons, and others in significant M&A transactions in various sectors.
 9. Information about Mergermarket:

  • Mergermarket is described as a company specializing in collecting and providing information and data analysis in the field of M&A globally.
 10. Individual Law Firms and Transactions (e.g., CMS, DLA Piper, Rymarz Zdort, Gessel, Dentons, Greenberg Traurig, Clifford Chance, White & Case):

  • The article elaborates on specific transactions, clients, and sectors where these law firms were involved, showcasing their expertise.
 11. Mega-Deals and Ongoing Transactions:

  • There is a mention of ongoing mega-deals, such as the acquisition of CEDC by Maspex and the acquisition of Aviva Polska by Allianz, emphasizing the dynamic nature of the M&A landscape.

This comprehensive analysis demonstrates a thorough understanding of the M&A market in Poland, including key law firms, transactions, and market trends.

Raport-ranking: Liderzy fuzji i przejęć w Polsce według Mergermarket 2021 (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tuan Roob DDS

Last Updated:

Views: 5909

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tuan Roob DDS

Birthday: 1999-11-20

Address: Suite 592 642 Pfannerstill Island, South Keila, LA 74970-3076

Phone: +9617721773649

Job: Marketing Producer

Hobby: Skydiving, Flag Football, Knitting, Running, Lego building, Hunting, Juggling

Introduction: My name is Tuan Roob DDS, I am a friendly, good, energetic, faithful, fantastic, gentle, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.